123 123 123
INNOWACJA, KTÓRA ZASKAKUJE
TECHNOLOGIA, KTÓRA INSPIRUJE

Co z tym żelazkiem? Wyłączyłem? A pralka? Zostawiłem włączoną, ostatnio szwankowała… Żebyśmy tylko nie zalali sąsiadów! Czy są tacy, którzy nigdy nie zadawali sobie podobnych pytań?

 Tego typu wątpliwości zazwyczaj przychodzą – a jakżeby inaczej – w najmniej odpowiednich momentach: w trakcie ważnego spotkania, przed wejściem na pokład samolotu, w drodze na wakacje (ale nie mniej niż 300 kilometrów od domu). Co zrobić w takiej sytuacji? Rzucić wszystko i pędzić do domu (by okazało się, jak w 9 przypadkach na 10, że żelazko wyłączyliśmy)? Szczęśliwie: nie. W takich (i nie tylko takich) okolicznościach doskonale sprawdza się system SmartDGM. Rozwiązania i urządzenia wchodzące w jego skład pozwolą na pełną, zdalną, prowadzoną z dowolnego miejsca na świecie kontrolę nad wszystkim, co dzieje się w domu. Wystarczą: zestaw smart czujników, smart kamer, smart gniazd i smartfon.

Czym są inteligentne rozwiązania dla domu?

To z jednej strony poprawa komfortu życia, z drugiej – zwiększenie jego bezpieczeństwa – odpowiada Krystian Zieliński z firmy DGM Distribution. – To koniec z wiecznym niepokojem o to, co dzieje się z naszym mieszkaniem podczas dłuższej nieobecności, możliwość kontroli jego wnętrza przez 24 godziny na dobę, także z drugiego końca świata.

SmartDGM oferuje prosty, intuicyjny w instalacji i obsłudze system, który w każdej chwili pozwoli na kontrolę niepokojących sygnałów płynących z naszego domu i natychmiastową reakcję na nie. Wchodzące w jego skład kamery, także śledzące ruch, dające obraz całego otoczenia, pozwalają np. na sprawdzenie czy wspomniane, nękające nas w myślach żelazko faktycznie pozostało włączone. Czujniki zalania, ruchu, zamknięcia i otwarcia drzwi natychmiast – wystarczy tylko dostęp do Internetu – dzięki aplikacji instalowanej w smartfonie – powiadomią o potencjalnym zagrożeniu. Jednocześnie – także podłączone do Internetu za pomocą WiFi, inteligentne gniazdka i listwy prądowe dadzą szansę na podjęcie interwencji: żelazko czy pralkę możemy – korzystając ze smartfona – wyłączyć natychmiast. Czujki ruchu przekażą sygnał o obecności intruza, a uruchomienie podłączonej przez WiFi do systemu syreny skutecznie go spłoszy. Natomiast sama kamera zdradzi tożsamość przestępcy.

Smart – luksus czy wygoda?

 „Smart” oznacza nie tylko spokój i bezpieczeństwo. To także wygoda. Przykład? Koniec z pilotami do urządzeń RTV. Każde z nich może być obsługiwane przez aplikację w smartfonie. I jeszcze coś dla wyjątkowo zmęczonych – nawet by wyłączyć światło przed snem nie trzeba już wstawać. Tak, to także da się zrobić dzięki smartfonowi w ręce.

To działa i – jak pokazują badania – konsumenci na całym świecie nie mają co do tego wątpliwości. Gdy w ubiegłym roku instytut Gfk zapytał o „inteligentny dom” 7000 mieszkańców Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Korei Południowej, Japonii, Chin i Brazylii, 90% z nich przyznało, że zna to określenie. Ponad połowa (55%) stwierdziła, że tego typu rozwiązania zwiększają bezpieczeństwo, prawie tyle samo (53%) dodało, że pozwalają one ograniczyć zużycie prądu. Uznaniem niemal co drugiego (45%) badanego cieszyły się także inteligentne urządzenia AGD i te związane z dbaniem o zdrowie i urodę (43%).

W naszym kraju podobne systemy nie są jeszcze tak popularne, cieszą się jednak rosnącym zainteresowaniem. Już w 2017 ponad 40% spośród znających tego typu rozwiązania wskazywało, że poprawiają one komfort życia. Powszechne było także przekonanie o tym, że zwiększa się dzięki nim bezpieczeństwo (Badanie konsumenckie 2017 przeprowadzone na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej).

Łatwość instalacji i obsługi urządzeń takich jak oferowane przez SmartDGM może jedynie sprawić, że te statystki będą rosły.